Fotovananemist põhjustab liigne päikese käes viibimine.
Päikesest eralduvas UVB-kiirguses leiduvad prootonid imenduvad naharakkudes ja tekitavad rakkude DNA-le otsest kahju. UVB-kiirgus põhjustab päikesepõletust ning otseseid DNA-kahjustusi, mis võivad viia nahahaiguste, sh nahavähi tekkimiseni.
Kuigi otsestel DNA-kahjustustel on oma osa naha fotovananemises, on naha enneaegse vananemise peasüüdlane hoopis UVA-kiirgus. UVA-kiirgus kahjustab ka rakkude DNAd, kuid kaudselt: selle tagajärjel moodustuvad vabad radikaalid, mis omakorda tekitavad kahju DNA-le – seda protsessi nimetatakse oksüdatiivseks stressiks. Samuti näitavad hiljutised uuringud, et HEV-valgus soodustab naha enneaegset vananemist, kuigi palju vähem kui UV-kiirgus. Loe lähemalt UVA- ja UVB-kiirguse ning HEV-valguse mõjust nahale.
UVA-kiirgus on küll nõrgem kui UVB-kiirgus, kuid see on 30–50 korda levinum ning seda esineb enam-vähem ühe ja sama tugevusega kogu aasta vältel päevavalgusega ajal, mis tähendab, et pikaajalise kahju vältimiseks tuleks päikesekaitsevahendit kasutada iga päev olenemata aastaajast. Lisaks soovitame eelistada päikesekaitsevahendeid, mis kaitsevad ka HEV-valguse eest.