Hüperpigmentatsioon – Mis põhjustab tumedaid laike ja kuidas neid vähendada?

6 minutit lugemist
Näita Rohkem

Ebaühtlane naha pigmentatsioon (tuntud ka kui hüperpigmentatsioon) on levinud nahakaebus. Tumedad laigud (tuntud ka kui päikeselaigud) tekivad sageli näole, kätele ja teistele päikesega regulaarselt kokkupuutuvatele kehaosadele. Selles artiklis kirjeldatakse erinevaid hüperpigmentatsiooni liike ja selgitatakse, mis neid põhjustab. Uurime, kuidas hüperpigmentatsiooni üleüldiselt vältida ning seda, kuidas moodustunud tumedaid laike vähendada.

Mis on hüperpigmentatsioon ja millised on selle erinevad liigid?

Hüperpigmentatsiooni tulemuseks on lamedad, tumenenud nahalaigud, mis võivad suuruse ja värvi poolest varieeruda.

Hüperpigmentatsioon on termin, mida kasutatakse ebaühtlase pigmentatsiooniga nahapiirkondade kirjeldamiseks.
Hüperpigmentatsioon ilmneb tumenenud laikudena nahal, mis muudab naha välimuse ebaühtlaseks. Laigud on tuntud kui vanuselaigud või päikeselaigud ja hüperpigmentatsioon on ka selliste naha haigusseisundite nagu melasma ja põletikujärgse hüperpigmentatsiooni keskmeks.
Hüperpigmentatsioon mõjutab tavaliselt tumeda nahaga inimesi rohkem kui heleda nahaga inimesi, sest naha pigmentatsioon on tumedamal nahal tugevama.

Hüperpigmentatsioon: pigmendilaigud nagu vanaduslaigud

Vanadus-/päikeselaigud ilmuvad sageli näole

Pigmendilaike nagu vanaduslaike (mida tuntakse ka päikeselaikudena) põhjustab kokkupuude päikesega. Seetõttu tekivad need peamiselt kehaosadele, mis päikesega sageli kokku puutuvad, näiteks näole, kaelale, dekolteele, kätele ja jalgadele. Need kipuvad olema väikesed, tumedad nahalaigud. Lisateavet selle kohta, mis neid põhjustab ja nende vähendamise kohta leiate artiklist Mis põhjustab vanaduslaike ja kuidas neid vähendada?

Hüperpigmentatsioon: melasma

Ülahuulele võib hüperpigmentatsioon tekkida hormonaalsete muutuste tõttu
Melasma – hormoonide põhjustatud hüperpigmentatsioon on sage raseduse ajal

Tuntud ka kui kloasma, melasma on seisund, kus peamiselt näole tekivad suuremad hüperpigmentatsiooni laigud.
Kuigi see võib mõjutada nii mehi kui naisi, on melasma levinuim naiste seas ja arvatakse, et see vallandub hormoonitaseme muutustest. Melasma esineb 10-15 protsendi rasedate seas ja 10-25 protsendi rasestumisvastaseid vahendeid kasutatavate naiste seas[1] ning seda nimetatakse mõnikord ka „raseduse maskiks". Lisateavet melasma kohta saate lugeda artiklist Mis põhjustab melasmat ja kuidas vähendada tumedaid laike oma nahal?
[1] International Dermal Institute, Melasma Unmasked, autor Dr Claudia Aguirre, tsiteerides Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). Millega tuleb melasma ravis arvestada. Dermatoloogia annaalid, 22(4), 373-378.

Hüperpigmentatsioon: Põletikujärgne hüperpigmentatsioon

Akne käes kannatajad kogevad sageli põletikujärgsed hüperpigmentatsiooni

Põletikujärgne hüperpigmentatsioon tekib nahavigastuse või trauma paranemisel ja jätab järele lameda värvimuutusega piirkonna. See tekib sageli akne käes kannatajatele ja võib olla põhjustatud ka kosmeetilistest protseduuridest nagu dermabrasioon, laserravi ja keemilised koorimised.

On ka teisi tegureid, mis põhjustavad nahalaikude tumenemist, näiteks armistumine, sünnimärgid, päikese- või aktiinkeratoos ja nahavähid, kuid neid ei peeta hüperpigmentatsiooni vormideks.

Konsulteerige dermatoloogi või apteekriga, kui olete mures mõne tumeda laigu pärast oma nahal või kui need hakkavad veritsema, sügelema või muudavad suurust või värvi.

Mis põhjustab ja/või vallandab hüperpigmentatsiooni?

Hüperpigmentatsiooni põhjustab melaniini hulga suurenemine. Melaniin on looduslik pigment, mis annab meie nahale, juustele ja silmadele nende värvi. Melaniini tootmise suurenemist võivad vallandada mitmed tegurid, kuid peamised on kokkupuude päikesega, hormonaalsed mõjutused, vanus ning nahavigastused või põletik.

Kokkupuude päikesega ja hüperpigmentatsioon

Päikesevalgus vallandab melaniini tootmise ja on hüperpigmentatsiooni peamiseks põhjuseks

Kokkupuude päikesega on peamine hüperpigmentatsiooni põhjustaja, kuna päikesevalgus vallandab melaniini tootmise. Melaniin toimib teie naha loodusliku päikesekaitsevahendina, kaitstes teid kahjulike UV-kiirte eest. See on ka põhjus, miks inimesed päikese käes päevituvad. Kuid liigne kokkupuude päikesega võib selle protsessi katkestada, tekitades hüperpigmentatsiooni.
Kui tumedad laigud on välja arenenud võib kokkupuude päikesega probleemi halvendada, muutes vanaduslaigud (või päikeselaigud), melasma ja põletikujärgse hüperpigmentatsiooni laigud isegi tumedamaks.

Hüperpigmentatsioon ja hormoonid

Hormonaalsed muudatused on teatud liiki hüperpigmetatsiooni peamiseks põhjuseks, mida nimetatakse melasmaks või kloasmaks. See on eriti levinud naiste seas ja arvatakse esinevat siis, kui naiste suguhormoonid östrogeen ja progesteroon stimuleerivad melaniini ületootmist naha kokkupuutel päikesega.
Hüperpigmentatsioon võib olla ka teatud hormoonravide kõrvaltoime.

Hüperpigmentatsioon ja vanus

Naha vananedes väheneb melaniini tootvate rakkude (tuntud ka melanotsüütidena) arv, kuid olemasolevad suurenevad ja nende jaotumine muutub fokusseeritumaks. Need füsioloogilised muudatused selgitavad vanaduslaikude esinemistõenäosuse suurenemist üle 40-aastastel.   Naha vananemise kohta leiate lisateavet artiklist naha vananemine.

Hüperpigmentatsioon, nahavigastused ja põletik

Nagu selle nimigi ütleb, tekib põletikujärgne hüperpigmentatsioon pärast nahavigastust või põletikku, näiteks lõikehaava, põletuse, keemilise ainega kokkupuute, akne, atoopilise dermatiidi või psoriaasi tagajärjel. Nahk on pärast haava paranemist tumenenud ja värvi muutnud.

Hüperpigmentatsioon, haigus ja ravimid

Teatud haigused ja ravimid on teadaolevalt hüperpigmentatsiooni põhjustajad.

Hüperpigmentatsioon on ka teatud haiguste sümptomiks, näiteks teatud autoimmuunsuse või seedetraktihaiguste, ainevahetushäirete ja vitamiinipuuduste sümptomiks.
Selle võivad vallandada ka teatud ravimid, näiteks keemiaravi ravimid, antibiootikumid, malaariavastased ravimid ja atakivastased ravimid.

Kuidas vältida hüperpigmentatsiooni tekkimist?

Igapäevane suure kaitsefaktoriga päikesekreemi kasutamine võib aidata vältida hüperpigmentatsiooni.

Hüperpigmentatsiooni vältimiseks on kõige olulisem päikesekaitse.  Tuleb meeles pidada, et päikesekiired mõjutavad nahka isegi pilvistel päevadel, nii et pakkuge oma nahale igapäevast vajalikku kaitset. Lisaks hüperpigmentatsiooni vähendamisele pakub Eucerin Anti-Pigment päevakreem SPF 30 tõhusat kaitset UVA ja UVB (SPF 30) vastu ning takistab täiendavate päikese tekitatud pigmendilaikude tekkimist.
Päikesega kokkupuutumise piiramine aitab samuti hüperpigmentatsiooni tekkimist vähendada. Püüdke hoiduda päikese käest selle kõige intensiivsematel tundidel ja kandke võimalusel kaitseriietust, sealhulgas päikesekübaraid ja päikeseprille. Kui nahk puutub kokku päikesega, kandke järjepidevalt uuesti peale päikesekaitsevahendit:
- sobiva SPF-tasemega
- mis on spetsiaalselt mõeldud teie nahatüübi- ja seisundi jaoks
Lisateavet Eucerini parimate päikesekaitsetoodete kohta leiate siit.

Kuidas olemasolevaid pigmendilaike vähendada?

Kuigi ennetamine on parim lahendus, on olemasolevaid pigmendilaike võimalik hajutada ja vältida nende taasilmumist.

Dermo-kosmeetilised lahendused hüperpigmentatsiooni jaoks

Kui muretsete hüperpigmentatsiooni pärast, otsige nahahooldustooteid, mis on loodud selle probleemi lahendamiseks ning mille tõhusus on kliiniliselt ja dermatoloogiliselt tõestatud.

Eucerin Anti-Pigment tootevalik vähendab tumedaid laike ja takistab nende taastekkimist
Eucerin Anti-Pigment vähendab hüperpigmentatsiooni näol, kaelal ja kätel

Eucerin Anti-Pigment tootevalik on loodud spetsiaalselt hüperpimentatsiooni eemaldamiseks ühtlase ja särava naha heaks. Kõik tootevaliku neli toodet – päevakreem, öökreem, seerum ja korrektor, sisaldavad tiamidooli, tõhusat ja patenteeritud koostisainet, mis toimib hüperpigmentatsiooni algpõhjusele, vähendades melaniini tootmist. Kliiniliselt ja dermatoloogiliselt on tõestatud, et see vähendab tumedaid laike ja takistab nende taasilmumist. Esimesed tulemused on nähtavad kahe nädala pärast ja paranevad pidevalt jätkusuutlikul kasutamisel.

Lisaks pakub SPF 30 ja UVA filtritega Eucerin Anti-Pigment päevakreem tõhusat kaitset päikese eest ja takistab täiendavate päikese põhjustatud pigmendilaikude teket.

 

Tiamidool on Eucerini patenteeritud, kuid hüperpigmentatsiooni raviks kasutatakse sageli ka teisi toimeaineid, kuigi nende tõhusus varieerub. Nende hulka kuuluvad järgmised. Arbutiin, aselaiinhape, koji hape, teised resortsinooli derivaadid nagu B-resortsinool ja vitamiin C ning selle derivaadid.

Dermo-kosmeetiline lahendus on mitteinvasiivne ja seda võib kasutada hüperpigmentatsiooni vähendamiseks osana igapäevasest nahahooldusrutiinist kogu aasta vältel. Seda saab kasutada ka dermatoloogilise ravi tulemuste pikendamiseks.
 

 

Hüperpigmentatsiooni eemaldamine: dermatoloogilised ravid

Keemiline koorimine on üks võimalus hüperpigmentatsiooni eemaldamiseks ning uue ja ühtlaselt pigmenteeritud naha paljastamiseks.
Laserravil on keemilise koorimisega sarnane toime, kuid ravi saab rakendada täpsemalt.

Hüperpigmentatsiooni võivad aidata vähendada dermatoloogilised raviprotseduurid nagu keemiline koorimine ja laserravi.
- Keemiline koorimine hõlmab keemilise lahuse kandmist näole, kaelale ja kätele naha koorimiseks (surnud naharakkude eemaldamiseks), et stimuleerida uute naharakkude tekkimist ja paljastada uus nahk. Lisateavet keemilise koorimise kohta leiate artiklist Mis on keemilised koorimised ja kuidas need toimivad?
- Laserravil on sarnane toime, kuid see kipub olema täpsem, kuna dermatoloogil on suurem kontroll ravi intensiivsuse üle. See hõlmab kahjustatud ala „töötlemist“ suure võimsusega valgusega. Kõige leebemad ravimeetodid töötlevad vaid naha epidermist (pinnakihti) ja intensiivsemad ravimeetodid tungivad naha sügavamatesse kihtidesse. Lisateavet laserravi kohta leiate artiklist Kuidas pärast ravi oma naha eest hoolitseda?
Dermatoloogid võivad välja kirjutada ja/või kasutada ka hüdrokinooni, mida peetakse siiani kõige tõhusamaks lokaalseks aineks hüperpigmentatsiooni vähendamiseks. Seda saab aga kasutada vaid piiratud ajaperioodil, sest sarnaselt teistele keemilise koorimise ja laserravi vormidele võib see nahka ärritada ja põhjustada põletikujärgset hüperpigmentatsiooni, eriti tumedama nahaga inimestel.

Seotud tooted

Sarnased tooted