Ebaühtlane naha pigmentatsioon (tuntud ka kui hüperpigmentatsioon) on levinud nahakaebus. Tumedad laigud (tuntud ka kui päikeselaigud) tekivad sageli näole, kätele ja teistele päikesega regulaarselt kokkupuutuvatele kehaosadele. Selles artiklis kirjeldatakse erinevaid hüperpigmentatsiooni liike ja selgitatakse, mis neid põhjustab. Uurime, kuidas hüperpigmentatsiooni üleüldiselt vältida ning seda, kuidas moodustunud tumedaid laike vähendada.
Mis on hüperpigmentatsioon ja millised on selle erinevad liigid?
Hüperpigmentatsioon: pigmendilaigud nagu vanaduslaigud
Pigmendilaike nagu vanaduslaike (mida tuntakse ka päikeselaikudena) põhjustab kokkupuude päikesega. Seetõttu tekivad need peamiselt kehaosadele, mis päikesega sageli kokku puutuvad, näiteks näole, kaelale, dekolteele, kätele ja jalgadele. Need kipuvad olema väikesed, tumedad nahalaigud. Lisateavet selle kohta, mis neid põhjustab ja nende vähendamise kohta leiate artiklist Mis põhjustab vanaduslaike ja kuidas neid vähendada?
Hüperpigmentatsioon: melasma
Hüperpigmentatsioon: Põletikujärgne hüperpigmentatsioon
Põletikujärgne hüperpigmentatsioon tekib nahavigastuse või trauma paranemisel ja jätab järele lameda värvimuutusega piirkonna. See tekib sageli akne käes kannatajatele ja võib olla põhjustatud ka kosmeetilistest protseduuridest nagu dermabrasioon, laserravi ja keemilised koorimised.
On ka teisi tegureid, mis põhjustavad nahalaikude tumenemist, näiteks armistumine, sünnimärgid, päikese- või aktiinkeratoos ja nahavähid, kuid neid ei peeta hüperpigmentatsiooni vormideks.
Konsulteerige dermatoloogi või apteekriga, kui olete mures mõne tumeda laigu pärast oma nahal või kui need hakkavad veritsema, sügelema või muudavad suurust või värvi.
Mis põhjustab ja/või vallandab hüperpigmentatsiooni?
Hüperpigmentatsiooni põhjustab melaniini hulga suurenemine. Melaniin on looduslik pigment, mis annab meie nahale, juustele ja silmadele nende värvi. Melaniini tootmise suurenemist võivad vallandada mitmed tegurid, kuid peamised on kokkupuude päikesega, hormonaalsed mõjutused, vanus ning nahavigastused või põletik.
Kokkupuude päikesega ja hüperpigmentatsioon
Hüperpigmentatsioon ja hormoonid
Hüperpigmentatsioon ja vanus
Naha vananedes väheneb melaniini tootvate rakkude (tuntud ka melanotsüütidena) arv, kuid olemasolevad suurenevad ja nende jaotumine muutub fokusseeritumaks. Need füsioloogilised muudatused selgitavad vanaduslaikude esinemistõenäosuse suurenemist üle 40-aastastel. Naha vananemise kohta leiate lisateavet artiklist naha vananemine.
Hüperpigmentatsioon, nahavigastused ja põletik
Nagu selle nimigi ütleb, tekib põletikujärgne hüperpigmentatsioon pärast nahavigastust või põletikku, näiteks lõikehaava, põletuse, keemilise ainega kokkupuute, akne, atoopilise dermatiidi või psoriaasi tagajärjel. Nahk on pärast haava paranemist tumenenud ja värvi muutnud.
Hüperpigmentatsioon, haigus ja ravimid
Kuidas vältida hüperpigmentatsiooni tekkimist?
- sobiva SPF-tasemega
- mis on spetsiaalselt mõeldud teie nahatüübi- ja seisundi jaoks
Kuidas olemasolevaid pigmendilaike vähendada?
Kuigi ennetamine on parim lahendus, on olemasolevaid pigmendilaike võimalik hajutada ja vältida nende taasilmumist.
Dermo-kosmeetilised lahendused hüperpigmentatsiooni jaoks
Kui muretsete hüperpigmentatsiooni pärast, otsige nahahooldustooteid, mis on loodud selle probleemi lahendamiseks ning mille tõhusus on kliiniliselt ja dermatoloogiliselt tõestatud.
Eucerin Anti-Pigment tootevalik on loodud spetsiaalselt hüperpimentatsiooni eemaldamiseks ühtlase ja särava naha heaks. Kõik tootevaliku neli toodet – päevakreem, öökreem, seerum ja korrektor, sisaldavad tiamidooli, tõhusat ja patenteeritud koostisainet, mis toimib hüperpigmentatsiooni algpõhjusele, vähendades melaniini tootmist. Kliiniliselt ja dermatoloogiliselt on tõestatud, et see vähendab tumedaid laike ja takistab nende taasilmumist. Esimesed tulemused on nähtavad kahe nädala pärast ja paranevad pidevalt jätkusuutlikul kasutamisel.
Lisaks pakub SPF 30 ja UVA filtritega Eucerin Anti-Pigment päevakreem tõhusat kaitset päikese eest ja takistab täiendavate päikese põhjustatud pigmendilaikude teket.
Tiamidool on Eucerini patenteeritud, kuid hüperpigmentatsiooni raviks kasutatakse sageli ka teisi toimeaineid, kuigi nende tõhusus varieerub. Nende hulka kuuluvad järgmised. Arbutiin, aselaiinhape, koji hape, teised resortsinooli derivaadid nagu B-resortsinool ja vitamiin C ning selle derivaadid.