Nahk võib muutuda tundlikuks mitmel põhjusel ja igas vanuses, alates beebidest kuni eakateni. Kui naha kaitsekiht on kahjustunud, on nahk tundlikum välisärritajate, näiteks bakterite, kemikaalide, allergeenide vms suhtes. Nahatundlikkuse sümptomid võivad tekkida näol, kehal ja peanahal ning nende hulka kuuluvad punetus, ketendus ja turse. Need võivad häirida ja raskendada igapäevaelu ning tekitada tugevat kehalist ebamugavustunnet. Samas, osal inimestel on selliste tundlikkushoogude suhtes eelsoodumus, kuid see nahaprobleem võib tabada ka täiesti ootamatult. Tundlik nahk reageerib sageli ettearvamatult ja nahatundlikkus võib tekkida igas kehapiirkonnas.
Parem ülevaade naha loomulikest kaitsemehhanismidest ja neid pärssivatest teguritest võib sul aidata oma nahka paremini mõista. Kuna nahatundlikkus tekib tihti ootamatult, on paljudel juhtudel kõige tõhusam lahendus selle ennetamine, mitte aga ravimine. Seega on peamine eesmärk saada kontrolli alla seda põhjustavad ja soodustavad tegurid.
Tundlik nahk Toimetulek ärritunud nahaga
Mis on tundlik nahk ja kuidas seda ära tunda?
Nahal on loomupärane kaitsekiht, mis ei lase bakteritel ega kahjulikel ainetel organismi tungida ning vähendab ka veekadu ja hoiab ära veetustumise. Tänu sellisele talitlusele püsib nahk terve, niisutatud, elastne ja prink.
Ent kehavälised tegurid, näiteks kliima, ja kehasisesed tegurid, näiteks stress, võivad seda talitlust häirida, nõrgestades naha loomulikke kaitsemehhanisme ning muutes naha karedaks ja kuivaks. Kehavälised ärritajad võivad olukorda veelgi halvendada, nii et nahk muutub põletikuliseks.
Tundlikule nahale viitavad:
- nähtavad märgid, näiteks erüteem (nahapunetus või lööve), ketendus, turse või karedus;
- nahaaistingud, näiteks sügelus, pingulolek, tulitus või torkiv tunne.
Nahatundlikkust võib esineda näol, huultel, kätel, kehal ja peanahal. Seda võivad esile kutsuda ka füüsilised muutused, olgu need siis ajutised, näiteks rasedus, või püsivad, näiteks vananemine. Tundlik nahk sarnaneb teatud määral kuiva nahaga, kuid naha tundlikkus ja kuivus pole alati omavahel seotud ning nahatundlikkuse sümptomite puhul pole tingimata abi kuivale nahale mõeldud toodetest.
Kuidas tunda ära tundlikku nahka
Tundlik nahk sarnaneb suuresti ülitundliku nahaga ning mõlemat põhjustavad ja soodustavad enamjaolt ühed ja samad tegurid. Ent ülitundliku naha närviretseptorid ärrituvad veelgi kergemini ning seepärast reageerib selline nahk ärritajatele sagedamini ja tugevamalt. Naha ülitundlikkus pole haigus, vaid nahaaisting, mida tekitavad tavalisest tundlikumad närviretseptorid. Ülitundliku nahaga inimesed kogevad tavaliselt selliseid ebameeldivaid aistinguid nagu torkiv tunne, tulitus või sügelus – neist ükski pole silmaga näha –, millega võivad kaasneda nähtavad märgid, näiteks punetus või kuivus (kuigi see pole alati nii). Raskematel juhtudel võib välja kujuneda rosaatsea või kuperoosale kalduv nahk. Rosaatsea on krooniline ja põletikuline nahahaigus, mida esineb 10%-l täiskasvanutest ning mis on rohkem levinud heledajuukseliste inimeste seas. Selle sümptomid on erüteem (punetus), punetavad kühmukesed, laienenud veresoonekesed ja silmaärritus.
Kui sa pole kindel, mis laadi nahaprobleem sul on, võib abi olla meie nahatestist või apteekri nõuannetest. Täpse diagnoosi väljaselgitamiseks pöördu arsti või dermatoloogi poole.
Tundliku naha põhjused: naha loomulike kaitsemehhanismide nõrgemine
Kuidas nahk end kaitseb?
Epidermise kõige pealmine osa on sarvkiht (stratum corneum), mis kaitseb nahka väliskeskkonna eest. See ei lase mikroorganismidel ega sellistel ainetel nagu kemikaalid ja allergeenid nahka tungida. Samuti vähendab see transepidermaalset veekadu, kaitstes keha veetustumise eest.
Sarvkiht sarnaneb kaitsemüüriga: see koosneb üksikutest ehituskividest ehk rakkudest, mis tagavad selle stabiilse struktuuri, ning mördist või sideainest ehk epidermise lipiididest, mis tagavad läbilaskvuse ja suurepärase kompaktsuse. Nahapinnal on kaitsev happeline kord ehk hüdrolipiidkiht. Selle vee (hüdro-) ja rasvade (lipo-) segu pH on 5 ehk see on kergelt happeline. Naha hüdrolipiidkiht:
- hoiab naha mikrofloora korras ja tagab surnud naharakkude õigeaegse irdumise (ehk ketenduse), millel on tähtis osa naha uuenemises;
- neutraliseerib aluselised ained, näiteks seebi ja laialdaselt kasutatavad pindaktiivsed ained.
Naha ensüümid panevad tööle selle loomulikud kaitsemehhanismid Ensüümide ülesanne on tagada naha kaitsekihi talitlus, reguleerides naha niiskustasakaalu ja ergutades naha uuenemist. Kui ensüümide tegevus on vähenenud või pärsitud, nõrgenevad naha kaitsemehhanismid ning see suurendab transepidermaalset veekadu ja laseb ärritajatel nahka tungida.
Sellised ärritajad nagu seep võivad naha seisukorda veelgi halvendada, sest need on leelistava mõjuga, muutes naha vastuvõtlikumaks mitte ainult põletikule, vaid ka bakteri-, viirus- ja seennakkustele.
Kehasisesed tegurid, mis põhjustavad nahatundlikkust
- Beebide nahk on õhem ja selle kaitsekiht täiskasvanute naha omast nõrgem, mistõttu on nende nahk kemikaalide, füüsiliste tegurite ning mikroobide suhtes palju tundlikum. Loe lähemalt naha iseärasustest eri vanuses.
- Naha vananedes leidub selles vähem aineid, mis hoiavad korras hüdrolipiidkihi ja kaitsva happelise korra ehituse ja talitluse: seetõttu pole naha pH tasakaalus ning nahk kaotab rohkem niiskust. Vananedes väheneb ka akvaporiinide arv nahas. Akvaporiinid on nahas leiduvad kanalikesed, mis varustavad nahka vee ja glütserooliga, mida sel on kaitsva barjäärina toimimiseks vaja. Kui akvaporiinide arv väheneb, kahjustub naha kaitsekiht ja suureneb veekadu. Seetõttu võib vananev nahk kergesti tundlikuks muutuda.
- Hormonaalse tasakaalu häired, mida tekitavad stress või teatud eluetapid ja seisundid, näiteks rasedus, menstruaaltsükkel, teismeiga või menopaus. Need võivad pärssida naha kaitsekihi talitluse tõhusust.
- Osal inimestel on suurem eelsoodumus nahaärrituse ja -tundlikkuse tekkimiseks. Nende hulka kuuluvad inimesed, kellel esineb kuiva või kahjustunud nahka, atoopilist dermatiiti, aknet või ülitundliku nahaga seotud haigusi, näiteks rosaatsead: kõigil neil juhtudel võivad lõhna- ja värvained tekitada nahaärritust.
- Diagnoosimata või ravimata jäänud talumatus või allergia selliste toiduainete suhtes nagu gluteeni sisaldavad tooted, piimatooted lisaained ja munad võivad tekitada nahapõletikku ja -löövet.
- Veetustumine, mis on põhjustatud liigsest higistamisest või veepuudusest, võib samuti nahka kuivatada ja selles stressi tekitada.
Kehavälised tegurid, mis põhjustavad nahatundlikkust
- Aastaaegade vaheldumine, muutuvad ilmastikuolud ja temperatuurikõikumine võivad kõik naha tundlikkust süvendada. Külma ilmaga toodavad rasunäärmed vähem rasu, mis on vajalik kaitsva happelise kihi säilitamiseks, ja seetõttu kipub nahk kuivama. Sama mõju võib olla keskküttel ja kliimaseadmetel. Kuuma ilmaga toodavad higinäärmed rohkem rasu, mis tekitab aurustudes nahal kuiva tunde.
- Laialt levinud pindaktiivseid aineid sisaldavate seepide ja muude pesutoodete suurenenud kasutamine võib nahapinda tugevalt kahjustada, sest need eemaldavad nahka kaitsvaid lipiide ning viivad naha loomuliku pH tasakaalust välja.
- Mõned raviprotseduurid, näiteks radioteraapia, ja teatud ravimid võivad ajutiselt nahatundlikkust esile kutsuda. Ravi lõppemisel peaks nahatundlikkus kaduma.
Loe lähemalt teguritest, mis mõjutavad nahka.
Mis seda nahaprobleemi veelgi süvendab?
Kuna isiklikule hügieenile pööratakse aina suuremat tähelepanu, käivad inimesed üha sagedamini duši all või vannis, kasutades selleks kuuma vett ja hõõrudes end pärast kuivaks. Selle tagajärjeks võib olla loomulike niisutustegurite ja lipiidide kadu nahapinnalt. Näopuhastustooted, mis sisaldavad laialt levinud pindaktiivseid ained, teevad näo küll puhtaks, aga ühtlasi kuivatavad nahka.
Kuidas tundliku nahaga toime tulla?
Muutke igapäevaharjumusi
Väikesed muudatused pesemisharjumustes võivad aidata taastada naha kaitsekihti: ära pese end liiga kuuma veega ega viibi pikalt duši alla või vannis (iseäranis siis, kui elad kareda veega piirkonnas), kasuta leebeid pindaktiivseid aineid ja tupsuta nahk kuivaks.
Hiljutised uuringud toitumise kohta näitavad, et süües rohkem toiduaineid, mis sisaldavad rikkalikult antioksüdante ja C-vitamiini ning vähe süsivesikuid ja küllastunud rasvu, võib aidata stressis nahka taastada ja selle seisukorda parandada. Samuti võib olla hea mõte kontrollida, kas sul esineb toiduallergiat või -talumatust. Kui arvad, et jah, siis pea nõu toitumisspetsialisti või arstiga. Lisaks on tähtis juua piisavalt vett, eriti eakate puhul.
Nahatundlikkust võib aidata vähendada ka stressi leevendamine. On tõestatud, et häid tulemusi annavad regulaarne sportimine ja lõõgastusmeetodid.
Võib tekkida kiusatus tegeleda nahatundlikkusega alles siis, kui see on välja löönud. Ent kui niisutad korrapäraselt nahka, muutuvad nahatundlikkuse hood aina harvemaks. Vahel tuleb tundliku näonaha ja tundliku kehanaha eest erinevalt hoolt kanda.
- Igapäevase pesutoote valimine
Paljud pesutooted on nii tõhusad, et need ei eemalda nahalt mitte ainult mustuse, vaid ka nahka kaitsva hüdrolipiidkihi. Tundliku ja kuiva naha puhul on oluline valida keha pesemiseks toode, mis tugevdab kaitsekihi talitlust ja kaitseb niiskuskao eest. Eucerini sarja pH5 õrnatoimeline dušigeel on väga leebe pesutoode, mis sobib isegi sagedaseks pesemiseks, ning Eucerini sarja pH5 pesupiim tundlikule nahale ei riku naha loomulikku happelisust. Eucerini sarja pH5 dušiõli jätab nahale kaitsva kihi, et ennetada naha kuivaks muutumist. Tundlik näonahk vajab leebet puhastustoodet, mis ei ärrita nahka, näiteks Eucerini sarja DermatoCLEAN tooted.
- Igapäevase hooldustoote valimine
Tundlikule nahale hooldustoodet valides ei piisa vaid sellest, kui leiate toote, mis ei sisalda ärritavaid aineid. See peab lisaks mõjuma tõhusalt nahapinnast sügavamal, ergutades naha uuenemist ja naha loomulikke kaitsemehhanisme.
Selleks peab toode sisaldama teatud toimeaineid, nagu dekspantenool ja glütseriin, mis on mõlemad looduslikku päritolu ja toetavad naha talitlust, parandades selle niiskussisaldust.
Parimal juhul taastab toode ka naha loomuliku pH 5 tänu sellistele koostisainetele nagu pH5 tsitraatpuhver.
Teaduskatsed näitavad, et need kolm koostisainet ergutavad ja toetavad naha ensüümide talitlust, aidates taastada naha loomulikku kaitsekihti: tänu sellele on nahk paremini niisutatud ning suudab ärritajatele paremini vastu panna.
Glükoglütserool on veel üks toimeaine, mis aitab hoida nahka niisutatuna. See ergutab naha enda niisutuskanaleid ehk akvaporiine. On kliiniliselt tõestatud, et see parandab oluliselt naha niiskussisaldust ja tugevdab naha loomulikku kaitsekihti.
Tundlikule nahale mõeldud Eucerini sarja toodete koostises on dekspantenool, glütseriin ja pH5 tsitraatpuhver. Tootesarja kuuluvad ka šampoon terve peanaha heaks, mitterasvased näo- ja kätekreemid, niisutavad kehapiimad ning õrnatoimeline kehakreem. Viimane imendub kiiresti tänu kergele ja mitterasvasele konsistentsile ning jätab naha siidpehmeks.
Eucerini sarja AQUAporin ACTIVE niisutavate näokreemide peamine toimeaine on glükoglütserool.
Kuidas hoolitseda käte, näo ja huulte eest
Tavaliselt kahjustavad ilmastikuolud ja sage pesemine kõige enam just käsi ning nägu. Seetõttu võib näo- ja käenahk hakata kergesti kuivama ning isegi pragunema. Hooldustooteid võib kasutada nii sageli kui vaja, et kaitsta ja pehmendada stressis nahka. Eucerini tooted tundlikule nahale on eriti õrnatoimelised pesutooted, mis säilitavad naha loomulikku kaitsekihti.
Tundlike huulte kaitsmiseks UV-kiirguse ja temperatuurikõikumise eest sobib suurepäraselt Eucerini hügieeniline huulepulk Lip Active, mis sisaldab C- ja E-vitamiini ning on päikesekaitseteguriga 6. Eucerini huulekreem Lip Repair, mis rahustab ja taastab kuivi lõhenenud huuli, sisaldab lisaks vitamiinidele selliseid toimeaineid nagu bisabolool ja dekspantenool.
Rasedusest beebi sünnini
Raseduse ajal võib ühtäkki tekkida nahatundlikkus organismis toimuvate hormonaalsete muutuste tõttu. Õrnatoimelised looduslikud õlid aitavad vähendada sügelust ja ennetada venitusarme. Hooldustooted, mis sisaldavad E-vitamiini ja suure linoolhappesisaldusega esmaklassilisi taimeõlisid, näiteks Eucerini looduslikku hooldusõli, tugevdavad naha loomulikku kaitsekihti ning suurendavad selle elastsust.
Pärast sünnitust võib selguda, et ka beebi nahk on kergesti ärrituv ja ehk isegi põletikuline. Väga õrnatoimelised pesutooted, mis ei sisalda aluseid, näiteks Eucerini vannigeel-šampoon, ei kuivata beebi nahka. Eucerini sarja pH5 pesupiim sobib aga tervele perele: katsed on tõestanud selle head talutavust. Loe lähemalt naha iseärasustest eri vanuses.
Nõuanne nahahoolduse kohta: kuidas tulla toime pingul ja ärritunud nahaga
Vahel tekib tundlikul nahal ebamugavustunne ning see muutub valulikuks ja kuivaks ning hakkab kiskuma ja sügelema. Sellisel juhul saab kohest abi vanniõlist, mis pakub stressis nahale tõhusat ja kiiret niisutust, pehmendades ning rahustades seda. Eucerini sarja pH5 vanniõli sisaldab õrnatoimelisi pindaktiivseid aineid, mis kaitsevad naha ensüümide talitlust ning mille hea talutavus on isegi vastsündinute nahal tõestatud.