Naine käele päikesekaitsevahendit määrimas.

Päikese mõju laste nahale

Õues päikese käes mängimine on üks lapsepõlve suuremaid rõõme. Samas oleme aina teadlikumad sellest, kui ohtlik on päikesekiirgus, ning kuna päikese aktiivsus aina suureneb, tuleb laste õrna nahka kaitsta parimal võimalikul moel. Seega tuleb väljas aega veetes järgida teatud reegleid.

TUNDEMÄRGID JA SÜMPTOMID

Täiskasvanute ja laste naha erinevused

Kasu, mida toob päikesekiirguse käes viibimine, on kõigile teada: alates heast meeleolust kuni D-vitamiini sünteesini, mis on vajalik tugevate luude moodustumiseks. Ent ilma sobiva kaitseta on oht, et UV-kiirgus kahjustab nahka, iseäranis laste nahka, mis on päikesekiirguse suhtes eriti tundlik.

Laste nahk erineb mitmeti täiskasvanute omast. Loe lähemalt naha iseärasustest eri vanuses.

Laste naha paksus on kõigest viiendik täiskasvanute naha omast, kuigi selles on esindatud täpselt samad kihid. Sarvkiht ehk epidermise kõige välimine kiht, mis kaitseb meid keskkonnamõjude eest ja säilitab nahas niiskust, on lastel õhem ja selle rakud ei asu nii tihedalt üksteise kõrval. Seetõttu on selle kaitsevõime nõrgem ning ained imenduvad väliskeskkonnast nahka palju kiiremini ja tunduvalt sügavamale. Loe lähemalt naha ehitusest.

Läbilõige nahast
Sarvnaha rakud laste nahas ei asetse nii tihedalt üksteise kõrval kui täiskasvanute nahas.

Pigmenteerumine (melaniini süntees) ei ole laste nahas täielikult välja kujunenud. Melaniin on aine, mis annab nahale iseloomuliku värvuse ehk pigmentatsiooni. Päikese käes viibides toodavad rakud rohkem melaniini, et kaitsta nahka päikesepõletuse eest – meie nimetame seda päevituseks. 
Laste nahas on melanotsüüdid (melaniini tootvad rakud) küll olemas, kuid pole nii aktiivsed, mis tingibki suurema tundlikkuse UV-kiirguse suhtes.
Loe lähemalt päikese mõjust kehanahale.

Seepärast on tähtis kasutada tooteid, mis on välja töötatud just laste naha jaoks. See ei tähenda mitte ainult võimalikult tõhusat kaitset, vaid ka naha kaitsemehhanismide toetamist ja tugevdamist.

Naeratav beebi
Melaniin ei talitle laste nahas nii aktiivselt kui täiskasvanute omas.
OTSESED JA KAUDSED PÕHJUSED

Peamised otsesed ja kaudsed tegurid, mis põhjustavad lastel päikesepõletust ja -kahjustusi.

Mis on päikesepõletus?

Päikesepõletus on raske päikesekahjustus, mida tekitab UV-, täpsemalt UVB-kiirgus. Päikesepõletus on märk sellest, et UV-kiirgus on kahjustanud naharakkude pärilikkusainet ehk DNAd. Liigne päikese käes viibimine suurendab nahavähi tekkimise ohtu. 

Päikesepõletusele viitavad tavaliselt sellised sümptomid nagu punetav ja põletikuline nahk, aga vahel ka väsimus ja kerge peapööritus.

Kui olete lapse naha pärast mures, pidage kindlasti nõu mõne asjatundja, näiteks dermatoloogi või lastearstiga.

Mis on UV-kiirgus?

Päikesest eralduva UV-kiirguse spektri võib jagada kolmeks: ultraviolettkiirgus-A (UVA), ultraviolettkiirgus-B (UVB) ja ultraviolettkiirgus-C (UVC). UVA-kiirgus on olemas peaaegu kogu päeva jooksul. See tungib sügavamatesse nahakihtidesse ning sel on suur osa pikaajaliste kahjustuste, näiteks naha enneaegse vananemise, kaudsete DNA-kahjustuste, polümorfse valguslööbe ning silma- ja võrkkestakahjustuste tekitamises. UVB-kiirguse toimel sünteesib nahk D-vitamiini, kuid samas põhjustab see ka raskeid päikesekahjustusi, sh päikesepõletust ja otseseid DNA-kahjustusi. UVC-kiirgus neeldub Maa atmosfääris ega jõua seega nahale.

Loe lähemalt päikese mõjust nahale.

Ere päike
UV-kiirgus tungib sügavale naha alumistesse kihtidesse ja võib tekitada pikaajalist kahju.

Pidev kokkupuude päikesekiirgusega ja päikesepõletus suurendavad noortel nahavähi ohtu

Siiani on arvatud, et nahavähk tekib peamiselt vanematel inimestel ja päikesekummardajatel. Hiljutised uurimistulemused aga näitavad, et nüüdseks on Ühendkuningriigis nahavähk noorte täiskasvanute seas (vanuses 15–34) esinemissageduselt teine vähivorm (Cancer Research UK andmed) ning Austraalis esineb seda kõige enam 15–44aastaste inimeste seas (Cancer Council Australia andmed).

Samuti on uuringutest selgunud, et lapsepõlves saadud päikesepõletus võib kahekordistada nahavähi tekkimise ohtu (J. Invest. Dermatol 2003).

SOODUSTAVAD TEGURID

Nahaprobleemid ja päike

Teatud tingimused ja asjaolud võivad veelgi tugevdada päikesekiirguse mõju laste nahale.

  • Heleda naha, punaste juuste või tedretähnidega lastel on suurem tõenäosus saada päikesepõletus, sest nende nahk toodab vähem UV-kiirguse eest kaitsvat melaniini. Loe lähemalt nahatüüpidest.
  • Retseptiga akneravimid võivad samuti suurendada naha tundlikkust päikese suhtes.
  • Üldiselt soovitatakse varjata päikese eest lapsi, kellel on suured sünnimärgid, sest mõned neist võivad areneda pahaloomulisteks kasvajateks.
Tüdruk naeratamas
Päike võib lapsel süvendada olemasolevaid nahaprobleeme.

Lastel, kelle peres on esinenud nahavähki, on suurem tõenäosus nahavähki haigestuda.

Hea ülevaade päikesekiirguse tugevuse eri astmetest võib aidata vähendada UV-kiirguse mõju lapse nahale.

  • Lapsed ei tohiks viibida päikesekiirguse käes ajal, kui see on kõige tugevam: vahemikus 11–15. Sellel ajal läbivad UVA- ja UVB-kiirgus Maa atmosfääri palju otsemat teed pidi ning on seetõttu tunduvalt tugevamad. Isegi suure päikesekaitseteguriga vahendid ei kaitse täielikult UVA-kiirguse eest, mis võib tekitada rakukahjustusi epidermise kihis.
  • Beebisid peaks kaitsma otsese päikesekiirguse eest.
  • Isegi pilves ilmaga võib UV-kiirgus olla tugev, sest pilved peegeldavad seda maapinnale.

Iseärasustega naha päikesekaitse kohta oskavad parimat nõu anda dermatoloogid.

TOIMETULEK

Et lastel oleks ohutu päikese käes viibida

Päikesekaitse laste nahale

Kuna on tõestatud, et UV-kiirgus ja lapsepõlves korduvalt saadud päikesepõletused suurendavad hilisemas elus nahavähi tekkimise ohtu, on väga tähtis kaitsta laste nahka piisavalt.

Päikesekaitsevahendi kasutamine on peamine abinõu, mis aitab kõigil oma nahka kaitsta ja hoida seda tervena, kuid lisaks on laste puhul eriti oluline eelistada tooteid, mis on välja töötatud just nende naha vajaduste järgi.

Ema ja laps
Sobiva päikesekaitsevahendi kasutamine on peamine abinõu, mis aitab hoida lapse naha terve.

Üldiselt sisaldavad laste ja täiskasvanute päikesekaitsevahendid nii keemilisi kui ka mineraalseid filtreid, mis kaitsevad UVA- ja UVB-kiirguse eest. Need filtritüübid erinevad oma toimepõhimõtte poolest. Keemilised filtrid neelavad UV-kiirgust ning sellest saadud energia vabaneb soojuskiirgusena, tekitades sooja tunde. Mineraalsed filtrid, mis koosnevad tavaliselt anorgaanilistest mineraalpigmentidest, peegeldavad või hajutavad nahapinnani jõudnud UV-kiirgust ega lase sel nahka tungida.

Tänu kaitsebarjäärile, mille loovad mineraalsed filtrid, sobivad need väga hästi beebide, väikelaste ja päikese suhtes väga tundliku naha kaitsmiseks. Neid filtreid kasutatakse sellistes toodetes nagu Eucerini mikropigmentidega päikesekaitsepiim lastele (SPF 25), mis ei sisalda keemilisi filtreid ega lõhnaaineid.

Beebi liivaga mängimas
Kaitse, mille tagavad mineraalsete filtritega päikesekaitsevahendid, on eriti asjakohane just laste puhul

Laste nahk vajab suure päikesekaitseteguriga toodet, mis sisaldab UVA- ja UVB-kiirguse eest kaitsvaid filtreid. Parimal juhul peaks see olema veekindel, arvestades laste elavat loomust.

Mõned koostisained võivad tundlikku nahka ärritada ning seepärast on tark vältida värv- ja lõhnaaineid ja parabeene ning eelistada tooteid, mille talutavus on kliiniliselt tõestatud. Eucerini päikesekaitsepiim lastele (SPF 50+) ja Eucerini päikesekaitsepihus lastele (SPF 50+) on välja töötatud just laste õrna naha jaoks.

Väikelaps rannal
Eelista veekindlat päikesekaitsevahendit, mille valikul on arvestatud lapse elavat loomust ja tema nahatüüpi.

Päikesekahjustuste ennetamine lastel

UV-kiirgusest põhjustatud päikesekahjustuste ärahoidmiseks laste nahal saab nii mõndagi ära teha. Kaks parimat võimalust on hoida lapsed kinnikaetuna ja vältida kokkupuudet päikesekiirgusega, kuid see pole alati võimalik.

Perekond rannal
Nahakahjustuste ärahoidmiseks saab nii mõndagi ära teha.

Muid kasulikke nõuandeid, kuidas end iga päev päikese eest kaitsta

  • Kanna tihedakoelisi riideid, mis varjavad suurema osa kehapinnast – kaetud peaksid olema kael, käsivarred, rinnak ja jalad.
  • Kasuta suure päikesekaitseteguriga vahendit (parimal juhul SPF 50+).
  • Kanna laia äärega mütsi ja päikeseprille.
  • Võta joomiseks kaasa palju vett.
  • Kaalu päikesevarju kasutamist.

Abi võib olla ka tervislikust toitumisest. Hiljutised uuringud näitavad, et teatud toiduained aitavad vähendada kahju, mida päikesekiirgus nahale tekitab. Karotenoidide (neid sisaldavad punased, kollased ja oranžid köögi- ja puuviljad) regulaarne tarbimine pikema aja jooksul võib aidata kaitsta nahka päikesepõletuse eest ning tugevdada naha loomulikke kaitsemehhanisme. Sarnaseid tulemusi annab toidusedel, mis sisaldab rohkelt oomegarasvhappeid (oliiviõli, rasvane kala), C- ja E-vitamiini ja flavonoide ning vähe piimatooteid ja punast liha.

Laps päikeseprillidega
Asjakohased kaitseabinõud, näiteks müts, päikeseprillid ja sobiv päikesekaitsevahend, aitavad ennetada päikesekahjustusi.

Päikesekaitsevahendi õige kasutamine

Uuringutest on selgunud, et tavaliselt kannavad inimesed päikesekaitsevahendit nahale vaid veerand ettenähtud kogusest. Kuidas päikesekaitsevahendit õigesti kasutada?

  • Kanna laste nahale rohkelt päikesekaitsevahendit.
  • Kanna päikesekaitsevahendit peale enne päikese kätte minekut (20 minutit varem), et see jõuaks nahka imenduda. 
  • Veendu, et nägu, sh kõrvad ja kael, on korralikult vahendiga kaetud. Isegi täiskasvanute nahk on päikese suhtes väga tundlik. Loe lähemalt päikese mõjust näonahale.
  • Pööra erilist tähelepanu kehapiirkondadele, mis jäävad sageli kahe silma vahele, näiteks põlved, labajalad ja hüppeliigese tagaosa.
  • 30 minuti pärast kanna nahale veel üks kiht päikesekaitsevahendit, et nahk oleks sellega täiesti kaetud ja hästi kaitstud.
  • Kanna vahendit peale iga kahe tunni tagant ning kindlasti pärast ujumist, higistamist ja kuivatamist.

Kuidas aidata laste nahal taastuda pärast kokkupuudet päikesekiirgusega?

Päikese mõju aitab vähendada peamiselt ennetamine. Aga mida teha siis, kui nahk on saanud liiga palju päikest?

Täienda naha veevarusid. Joo palju vett, et nahka niisutada.

Kasuta päikesekaitsevahendit, mis aitab päikesest kahjustatud nahal taastuda. On tõestatud, et glütsüretiinhape toetab DNA loomulikke taastumisprotsesse nahas, mis on UV-kiirgusest kahjustatud. Kõik Eucerini päikesekaitsevahendid lastele sisaldavad seda toimeainet ja looduslikku antioksüdanti likohalkoon A, mis ennetab vabade radikaalide tekkimist.

Laps vett joomas
Vee joomine pärast liigset päikese käes viibimist võib aidata taastumist kiirendada.

Eriti tugeva päikesepõletuse korral, iseäranis kui tegu on beebi või lapsega, pidage viivitamata nõu apteekri või arstiga.

Uudiskirja tellimine

Eucerini värskete uudistega kursis olemiseks ja uudiskirja tellimiseks täida palun järgmised väljad.

  • Proovi uusi tooteid
  • Osale ekslusiivsetel loosimistel
  • Hangi uusimat teavet ja näpunäiteid