Laste atoopiline dermatiit – Sümptomite äratundmine ja nende leevendamine

7 minutit lugemist
Näita Rohkem

Atoopiline dermatiit on mittenakkav ja väga levinud nahahaigus, mida esineb kogu maailmas 10–20%-l lastest ning 2–5%-l täiskasvanutest. See on krooniline haigus, mis tähendab, et selle sümptomid võivad kesta kaua, kuigi beebid ja lapsed võivad neist lihtsalt välja kasvada. Tavaliselt kulgeb haigus vahelduvate vaibe- (mitteaktiivne faas) ja ägenemisperioodidega (haiguspuhangutega aktiivne faas). Mõlemas etapis aitab sobiv nahahooldus leevendada ebamugavustunnet.

 

Tundemärgid Ja Sümptomid

MIS ON ATOOPILINE DERMATIIT?

Atoopiline dermatiit (ehk atoopiline ekseem) on üha tavalisemaks muutuv nahahaigus, mida esineb kogu maailmas täiskasvanutel, lastel ja beebidel olenemata nende nahavärvist. See on eriti sage laste seas: näiteks 90%-l atoopilise dermatiidiga lastest tekib see enne viiendat eluaastat. Samas kasvavad paljud lapsed sellest lihtsalt välja. Harva tekib see täiskasvanueas.

1. Naha kahjustunud kaitsekiht laseb mikroorganismidel nahka tungida. 2. Immuunrakkude aktiveerumine ja põletiku tekkimine 3. Sügelus
Atoopilise dermatiidiga laste nahk kipub olema krobeline, jäik ja paksenenud.

Sümptomid tekivad peanahal (beebikõõm), näol ja kehal, kuigi haiguse täpne avaldumisvorm ning probleemsed kehapiirkonnad on beebide, laste ja täiskasvanute puhul erinevad.

  • Beebidel võivad sümptomid avalduda juba kahe-kolme kuu vanuselt. Tavaliselt tekib järsku lööve, millega kaasneb nahakuivus, ketendus ja sügelus. Ägenemisperioodil võib põletikulistest nahapiirkondadest immitseda eritist. Beebidel esineb atoopilist dermatiiti peamiselt näol, iseäranis põskedel, peanahal (seda kutsutakse ka beebikõõmaks) ning põlvedel ja küünarnukkidel.  Väga harva lööb atoopiline dermatiit beebidel välja istmikupiirkonnas. Kuigi mähkmelööve sarnaneb esmapilgul atoopilise dermatiidiga, on see kehapiirkond viimase tekkimiseks liiga niiske.

  • Lastel tekib see haigus hilisemas eas (teise eluaasta ja teismeea vahepeal) ning algab tavaliselt lööbega, mis väljendub kuivades, sügelevates ja ketendavates nahalaikudes. Nahk kipub olema krobeline, jäik ja paksenenud. Haigus lööb sageli välja küünra- ja põlveõnnalde voltidel, kaelal, randmetel, pahkluudel ja/või istmiku- ja jalavoltidel. Heledanahalistel lastel kipuvad sümptomid tekkima ka liigeste sirutuskülgedel, näiteks küünar- ja põlveõnnaldes, randmetel ning pahkluude esiküljel. Mustanahalistel ja Aasia päritolu lastel kaldub haigus välja lööma liigeste painutuskülgedel, näiteks küünarnukkidel ja põlvedel.

  • Täiskasvanute atoopilist dermatiiti iseloomustab väga kuiv, ketendav ja pidevalt sügelev keha- ja näonahk.
Pehmed mänguloomad (eelistatavalt puuvillasest materjalist) võivad aidata lapse tähelepanu sügeluselt kõrvale juhtida, et ta end vähem kratsiks.

Atoopilisel dermatiidil on tavaliselt kaks vahelduvat haigusfaasi Vaibeperioodil (mitteaktiivses haigusfaasis) on nahk väga kuiv, ärritunud ja ketendab ning seda tuleb iga päev niisutada. Ägenemisperioodil (haiguspuhangutega aktiivses faasis) on haigusega keerulisem toime tulla: siis tuleb põletikulise naha rahustamiseks ja sügeluse leevendamiseks kasutada paikseid ravimeid.

Atoopiline dermatiit võib olla kurnav mitte ainult haigete laste, vaid ka nende vanemate jaoks, sest on raske hoida lapsi end kratsimast. Lapsed, iseäranis beebid ja väikelapsed, hõõruvad vahel sügeluse leevendamiseks kehaosi vastu voodiriideid, vaipu või teisi pindu ning selle tagajärjel võib nahas tekkida põletik. Vanematele mõjub väsitavalt ka see, et laste uni võib siis olla häiritud.

Kuid tuleks meeles pidada, et tõhus ravi ja sobiv nahahooldus aitavad ebamugavustunnet märkimisväärselt leevendada.

Kuidas aru saada, kui lapsel on tekkinud ägenemishoog?

Lapsel võib olla tekkinud ägenemishoog, kui ...

tal esineb keskmise tugevusega või tugevat sügelust;

nahk on põletikuline ja hell;

nahast immitseb vedelikku või see veritseb.

Lapsel ei pruugi olla tekkinud ägenemishoog, kui ...

niisutaja kasutamine leevendab sümptomeid;

ta suudab sümptomitega ilma kratsimata toime tulla;

nahk on heas seisukorras ja ainult kergelt ketendav.

Kui sa pole kindel, millele lapse sümptomid viitavad, pea nõu dermatoloogiga.


Loe lähemalt laste naha kohta.

Otsesed Ja Kaudsed Põhjused

Laste atoopilise dermatiidi võimalikud otsesed ja kaudsed põhjused

Dermatoloogid on teinud kindlaks tegurid, mis põhjustavad või soodustavad atoopilist dermatiiti.

 

Teadaolevalt esineb atoopilise dermatiidi käes kannatajatel loomulike niisutustegurite (nt uurea ja aminohapped) puudust ning epidermise lipiidide ainevahetuse häireid. Seepärast ongi nende nahk suurema tõenäosusega kuiv ja selle kaitsevõime nõrgenenud.

 

Ägenemishood tekivad tihti tingituna atoopilise naha tsüklist (vt joonist). Selle ahela aluseks on põhjuse ja tagajärje seaduspärasus ning tsükkel algab sellega, kui laps kratsib sügelevat kohta ja kahjustab veelgi naha juba niigi nõrka kaitsekihti. Paljastunud nahakihid on soodne pinnas bakteri Staphylococcus aureus vohamiseks. See paljuneb ja nakatab naha. Nakkus kutsub esile põletiku, mis omakorda tekitab sügelust, ja tsükkel algab jälle algusest.

Dermatoloogiline ravi aitab sellest tsüklist välja murda.

Pärilikkusel on suur osa: kui ühel või mõlemal vanemal on atoopiline dermatiit, on ka lapsel suur oht selle tekkimiseks.
Lastel, kes elavad saastatud linnapiirkonnas, on suurem tõenäosus atoopilise dermatiidi tekkimiseks.

  • Heinapalavik ja astma. Tõendid näitavad, et atoopiline dermatiit on seotud nii heinapalaviku kui ka astmaga. Nn atoopiline ehk allergiline ahel algab lapseeas atoopilise dermatiidiga ning teisme- ja täiskasvanueas tekivad heinapalavik ja astma.

  • Pärilikkus. Kui vähemalt ühel pereliikmel esineb atoopilist dermatiiti, on lastel oht kolme eelmainitud haiguse tekkimiseks.

  • Keskkond. Suurem tõenäosus atoopilise dermatiidi avaldumiseks on arenenud riikide lastel, kes elavad linnapiirkonnas, kus leidub rohkelt saasteaineid, ning neil, kes elavad külma kliimaga riikides. Ühest uuringust selgus, et Londonis elavatel Jamaika lastel on kaks korda suurem tõenäosus selle haiguse tekkimiseks kui Jamaikal elavatel lastel.

  • Sooline kuuluvus. Tüdrukutel esineb seda haigust sagedamini kui poistel.

  • Ema vanus sünnitamisel.  Tõendid näitavad, et lastel, kes on sünnitatud hilisemas eas, on suurem tõenäosus atoopilise dermatiidi tekkimiseks.

Soodustavad Tegurid

Atoopilise dermatiidi tekkimist soodustavad tegurid

Need tegurid on iga inimese puhul erinevad ning seepärast võib olla hea mõte pidada päevikut, kuhu tehakse sissekandeid keskkonnategurite ja nende mõju kohta lapse naha seisukorrale. Nende hulka kuuluvad alljärgnevad tegurid.

 

Mõned toiduained, näiteks pähklid, võivad kutsuda esile atoopilise dermatiidi sümptomeid.

 

  •  Materjalid, mis on nahaga kokkupuutes, näiteks nailon (mis põhjustab higistamist) ja vill (mis ärritab nahka).
  • Toidud ja joogid. Tavalisemad neist on piimatooted, pähklid ning karp- ja koorikloomad. Siiski tuleks enne, kui otsustate need lapse toidusedelist täielikult välja jätta, arstiga nõu pidada, et mitte jätta last ilma olulistest toitainetest.
  • Allergia loomakarvade, õietolmu või tolmulestade vastu.
  • Psühholoogiline stress.
  • Puhastusvahendid, iseäranis bioloogilised pesuvahendid. 
  • Passiivne suitsetamine.
  • Unepuudus ja pingeseisund (haiguse kõrvalmõjud) võivad samuti sümptomeid süvendada.

Loe lähemalt teguritest, mis mõjutavad nahka.

Toimetulek

Toimetulek ebamugavustundega, mida tekitab laste atoopiline dermatiit

Niisutaja igapäevane kasutamine nahakuivuse, ärrituse ja sügeluse leevendamiseks võib aidata vähendada pingeid, mida haigus põhjustab nii lapsele kui ka vanematele, ning parandada elukvaliteeti.

Kuigi atoopilist dermatiiti ei osata siiani välja ravida, soovitatakse sellega toime tulemiseks kasutada pidevalt niisutajaid, et leevendada nahakuivust, ärritust ja sügelust ning vähendada emotsionaalset pinget, mida see haigus põhjustab nii lapsele kui ka vanematele.

Vaibeperioodil on tähtis jätkata igapäevast nahahooldust ja kasutada nahka pehmendavaid tooteid.

Nahka pehmendavad tooted

Nahka pehmendavate toodete ehk niisutajate hulka kuuluvad keha- ja näokreemid ning -piimad, mida võib kasutada koos pesutoodete ja dušiõlidega, et hoida nahk niisutatuna. Pehme ja elastne nahk sügeleb vähem ning kuna pole nii tugevat kratsimisvajadust, on ka väiksem oht nahaärrituse tekkimiseks.

Pehmendavate toodete koostisesse kuuluvad sageli alltoodud toimeained.

  • Oomega-6-rasvhapped Kuningakepi- ja viinamarjaseemneõli rahustavad ja toidavad probleemset nahka ning taastavad selle loomuliku kaitsekihi.
  • Likohalkoon A See looduslik aine, mida saadakse lagritsajuurest, on tõhusa põletikuvastase ja antioksüdantse toimega, tänu millele vähendab see tulemuslikult punetust ning leevendab hästi põletikku.

Toimetulek

Dermatoloogiline ravi

Ägenemishoo tekkimisel on tähtis kasutada lisaks pehmendavatele toodetele retseptiravimeid, näiteks ravikreeme. Sellised paikseks kasutamiseks mõeldud kreemid sisaldavad tavaliselt kortikosteroide.

Kortikosteroidid on tõhus ja kiiretoimeline koostisaine, mis leevendab ägenemishoost tingitud sügelust peaaegu kohe. Samas peaks neid kasutama ainult arsti ettekirjutuse järgi.

Eucerini sarja AtopiControli intensiivhoolduskreem parandab ägenemishoogude ajal oluliselt naha väljanägemist.

Eucerini sarja AtopiControl intensiivhoolduskreem sisaldab nahka hooldavaid koostisaineid, mille puhul on kliiniliselt tõestatud, et need parandavad ägenemishoogude ajal oluliselt naha väljanägemist. See hoolduskreem aitab vähendada hüdrokortisooni kasutamist haiguse ägenemishoogude ajal.

Eucerini sarja AtopiControl sügelemisvastane hoolduspihus pakub kohest leevendust ning seda võib kasutada koos Eucerini sarja AtopiControl intensiivhoolduskreemiga näiteks kodust eemal viibides. Seda võib kasutada üle kolmeaastastel lastel.

Lisanõuandeid vanematele, kelle lapsel esineb atoopilist dermatiiti

Beebi vannivesi peaks olema soe, aga mitte kuum.
Lapse sõrmeküüned peaks hoidma lühikesed, et ta ei saaks end tugevasti kratsida.

  • Vannita last soojas, aga mitte kuumas vees.
  • Ära vannita last kauem kui 5–10 minutit.
  • Ära kasuta vannivahtu.
  • Üle kolmekuuste beebide vannivette võib lisada Eucerini sarja AtopiControl duši- ja vanniõli.
  • Tupsuta nahk peaaegu kuivaks ja kanna kohe pärast seda nahale niisutavat toodet.
  • Kasuta pehmendavat toodet vähemalt kaks korda päevas.
  • Hoia lapse küüned lühikesed ja ümarad, et ta ei saaks end kratsida ega nahka vigastada.
  • Pane lapsele magamise ajaks kätte puuvillased kindad, et ta ei saaks end öösel kratsida.
  • Püüa hoida tuba jahedapoolne ja õhu niiskussisaldus väike.
  • Üks võimalus on anda lapsele nukk, mida kratsida, sest see võib aidata leevendada tema vajadust kratsida oma nahka.

                                                                                                                                                                                                                                                      

Sarnased tooted